vanicek
Škola šermu

Historický, scénický, filmový, kontaktní a sportovní šerm. Bitvy, bitky, kaskadérské akce, pády. Evropská bojová umění.

Herbert Heissler

Šermuje od dětství (mimo to, že se šermu věnoval můj otec, měli jsme za sousedy rodiče Karla Andrleho, který tam byl často a o patro výše bydlel další člen legendárních Mušketýrů a banditů Václav Formánek, který měl za ženu právě sestru Karla Andrleho, která byla mistriní republiky ve fleretu), ale profesionálně od roku 1996 (v souboru Rebel a od roku 2000 v souboru Kadeti).

Je zakládajícím členem a místopředsedou CSFA (asociace sdružující bojové kaskadéry). Od roku 1998 se, poměrně dost často, dostává i před kameru. Zpravidla se jedná o hrané dokumenty, jednou to byl velký americký biják (The Knight's Tale 2001), několik českých pohádek, videoklipy a také v českém celovečerním filmu a zároveň sedmidílném seriálu Ať žijí rytíři. Mezi poslední patří nový český dokudrama a chystaný film Cyryl a Metoděj.

Někdy se jednalo pouze o šermířské či kaskadérské scény, doubly, ale občas i malé epizodní roličky.

Několik let se věnoval profesionálně sportovnímu šermu, zejména šavli ve sportovním klubu AMU Praha. Ve scénickém, filmovém a kontaktním šermu jej nejvíce ovlivnil Pavel Plch jr., který jej intenzivně vyučuje od roku 2000, několik lekcí šermu absolvoval i u Petra Endla a zajde občas do II. Pražské šermírny, nebo do sportovního klubu Riegel.

Vedle šermu se několik let věnoval bojovým uměním, zejména Aikidu, Ninjutsu a Iaidu pod vedením senseie Mádla, dále přišel do styku i s Kendem. Při studiu na Vojenském gymnázium měl vedle jiných fyzicky náročných předmětech a vojenském výcviku povinný předmět Taekwondo. Jako samouk se věnoval několik let bojovému umění, které vivinul Bruce Lee - Jeet Kune Do.

Věnuje se klasické lukostřelbě a ovládá i mnoho palných zbraní.

Filmografie a další reference

Stunt-Figters

Je zakládajícím členem a koordinátorem šermířsko-kaskadérského spolku Stunt-Fighters (bojových kaskadérů), který provádí ty nejnáročnější bojové a kaskadérské scény včetně tzv. "trhaček".

Sportovní a kontaktní šerm:

Několik let se účastnil turnajů ve sportovní šavli po celé ČR za klub AMU Praha. Nyní zajde občas do SK Riegel (náš nejstarší šermířský klub).

Zúčastnil se nultého ročníku turnaje v Barokním šermu v Brně (kord a šavle), dále se pravidelně účástní turnajů v Barkním šermu na Klamoklání (bez rozdílu zbraní) a také na dvou turnajích Kubelíkův kord, a to v kategoriích šavle a Italská (kord a dýka).

Scénika:

Videoklipy:

České pohádky, filmy a dokumenty:

Docudrama:

Někdo si dal práci a vystřihal pouze bitevní scény z velkého dokumentu o nejslavnější germánské bitvě, kdo bude pozorný, uvidí mne několikrát

 

Vydáno 5. 8. 2013 8:40