vanicek
Škola šermu

Historický, scénický, filmový, kontaktní a sportovní šerm. Bitvy, bitky, kaskadérské akce, pády. Evropská bojová umění.

Škola šermu

Jsme členy CSFA (Czech Stunt Fighters Associations), což je asociace sdružující profesionální šermíře a bojové kaskadéry.

V naší škole šermu se věnujeme v podstatě všem možným druhům využití šermu v praxi, ale i pro zábavu a volnočasové vyžití, zejména pak pro dobrou fyzickou kondici, zdokonalení myšlení a pěstování ducha fairplay. Pořádáme semináře, víkendové školy, turnaje a další akce, které mají napomoci rozvíjet tento ušlechtilý koníček.

Dovolili jsme si rozdělit šerm podle využití na historický, scénický, filmový, kontaktní a sportovní.

V historickém šermu se preferuje historická věrohodnost (jak kostýmová tak šermířská), což je ovšem mnohdy na úkor diváka, protože přiznejme si, že souboj na život a na smrt by divácky moc zajímavý nebyl (do prvního zranění:-).

Scénický šerm je v Česku asi nejrozšířenějším a patří mezi naše vývozní artikly. Ve scénickém šermu se věnujeme zejména zaujetí diváka, kde zbraň slouží jako divadelní rekvizita, se kterou je potřeba umět zacházet. Nemusí to tedy nutně znamenat snížení kvality šermu, ba právě naopak.

Filmový šerm je přeci jen odlišný od scénického. Velmi zjednodušeně se to dá přirovnat k rozdílu mezi divadlem a filmem. Kamera má svá specifika, do toho světla, málo místa, exteriéry, několikeré opakování, krátké akce, detaily, atd. Jde tedy o zcela nový přístup jak šermovat před kamerou oproti scéně. Mnohdy se stává, že ten kdo je dobrý na scéně, může mít zprvu problémy před kamerou a občas to nezvládne.

Kontaktní šerm je naší specializací a v podstatě nejnovějším odvětvím. Nejedná se o sportovní šerm v moderním pojetí, ale naopak o šerm, kde se snažíme přiblížit zpět historii, především pro jeho realistickou podobu, která se již ze současného sportovního šermu vytratila. Zde se věnujeme především šermu šavlí, kordem (plus dýka nebo pěstní štítek) a mečem (se štítem).

Sportovní šerm, i přes svou dnešní odcizenost historii, by měl být základem pro každého dobrého šermíře ve výše zmíněných odvětvých. Základy sportovního šermu, jako jsou kroky, vzdálenost, tempo, atd., jsou nepostradatelné pro profesionální šermíře.

Dále se věnujeme výcviku kaskadérů a herců pro náročnější akce před kamerou. Naši kaskadéři patří ke špičce ve světě a ani tzv. bojoví kaskadéři za nimi nikterak nezaostávají.

Doplněním jsou pak i základy jízdy na koních, což je u historických rolí vhodné umět.

PARTNEŘI

Přiložené články
1. 9. 2013

Nyní připravujeme k vydání publikace o šavli. Celkem půjde o jeden překlad z 19. století, jednu českou publikaci z roku 1910  a jednu českou z roku 1919.